Pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad BHP.
W związku z powyższym na pracodawcy ciąży obowiązek szkolenia pracowników w zakresie BHP. Szkolenia te dzielą się na:
szkolenia BHP wstępne, przeprowadzane przed dopuszczeniem pracownika do pracy,
szkolenia BHP okresowe.
Pracodawca nie musi przeprowadzać kolejnego szkolenia wstępnego z zakresu BHP w przypadku, gdy pracownik kontynuuje zatrudnienie na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
W ramach szkolenia wstępnego BHP wyróżniamy:
szkolenie wstępne BHP ogólne, zwane instruktażem ogólnym,
szkolenie wstępne BHP na stanowisku pracy, zwane instruktażem stanowiskowym.
Instruktaż ogólny BHP odbywają wszyscy nowo zatrudnieni pracownicy. Ma na celu zapewnienie uczestnikom kursu zapoznanie się z podstawowymi przepisami BHP, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.
Instruktaż stanowiskowy BHP dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach pracy (m.in. na stanowisku robotniczym). Ma na celu zapoznanie uczestników kursu z czynnikami środowiska pracy, występującymi na ich stanowiskach pracy i ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na tych stanowiskach.
Fakt odbycia wstępnego szkolenia w zakresie BHP pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego BHP, którą przechowuje się w aktach osobowych pracownika.
Szkolenie okresowe BHP ma na celu aktualizację i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie BHP oraz zaznajomienie uczestników kursu z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w zakresie BHP. Szkolenia okresowe BHP odbywają m.in. osoby będące pracodawcami, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych oraz administracyjno-biurowych.
Szkolenia z zakresu BHP mogą być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej, prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie BHP na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni.
Szkolenia wstępne BHP i szkolenia okresowe BHP pracowników odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Za czas kursu BHP pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
About the author